За офіційною версією, 23 серпня 1991 року — після провалу путчу в москві — група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор у сесійну залу Верховної Ради.
Вже після проголошення незалежності України, 4 вересня 1991 — після триразового голосування і погрози Голови Верховної Ради України Леоніда Кравчука, що він подасть у відставку, якщо питання не буде вирішено, — синьо-жовтий національний прапор урочисто піднято над будинком парламенту.
18 вересня 1991 року Президія Верховної Ради України своєю Постановою «Про прапор України» фактично надала синьо-жовтому біколору статус офіційного прапора країни. З цього дня під цим прапором починають зустрічати іноземних гостей, складати присягу військовослужбовці, працювати посольства України, він вивішується в ООН.
28 січня 1992 року Верховна Рада України прийняла постанову Про затвердження державним прапором України Національного прапора. В ній зазначається: Державний Прапор України «являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3».
Свято встановлено в Україні «…На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України…» згідно з Указом Президента України, Л. Кучми, «Про День Державного Прапора України» від 23 серпня 2004 року № 987/2004.
У 2009 році Президент України Віктор Ющенко вніс зміни до цього указу, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.
У Запоріжжі 23 серпня 2024 підняли синьо-жовтий стяг на Кургані Єдності на острові Хортиця. До урочистостей долучився голова Запорізької ОДА Іван Федоров разом з представниками місцевого самоврядування, військовими, правоохоронцями та рятувальниками.
Синьо-жовтий прапор – один з символів багатовікової боротьби українського народу за незалежність України. Він асоціюється із силою, хоробрістю, боротьбою та свободою.